Dzieci nie przychodzą na świat z wrodzoną umiejętnością rozpoznawania kolorów, a uczą się tego stopniowo, razem z wykształcaniem się narządu wzroku. Badania pokazują jednak, że już niemowlęta zaczynają rozpoznawać podstawowe kolory, takie jak czerwony czy żółty. Generalnie, dzieci uczą się identyfikować kolory, gdy mają około 18 miesięcy, a potrafią nazwać kolory, gdy mają około dwa, trzy lata.
Jednak, tak jak ze wszystkimi aspektami rozwoju, nie powinniśmy brać tych wytycznych za pewniki. Za pomocą odpowiedniej stymulacji i ćwiczeń, pewne umiejętności mogą wykształcić się u dziecka dużo wcześniej, niż zakładają zgeneralizowane wyniki badań.
Dzisiaj pokażemy ci, jak wprowadzić do życia twojego dziecka kolory po angielsku, jakie wiążą się z tym wyzwania oraz, jak sprawić, by nauka kolorów była dla twojego dziecka świetną zabawą.
Czy nauka kolorów jest dla dzieci trudna?
Musisz pamiętać o tym, że kolory są abstrakcyjnym pojęciem. Gdy mówisz: “To jest samochodzik” dosyć łatwo jest dziecku zrozumieć, że dany przedmiot tak się nazywa. Gdy mówisz jednak “Samochodzik jest czerwony” dziecko nie wie do jakiej cechy się odnosisz, i że dodatkowo ta cecha może być wspólna dla wielu różnych obiektów.
Jak uczyć kolorów?
- Ucz kolorów przy codziennych czynnościach. Dużo łatwiej będzie dziecku zrozumieć, że kubek jest niebieski niż zrozumieć, że ocean jest niebieski. Opieraj się na tym, co twoje dziecko już zna, może dotknąć, i co pojawia się w jego codziennym życiu.
- Używaj dwóch takich samych obiektów do nauki rozpoznawania kolorów. Łatwiej będzie dziecku zrozumieć, że opisujemy kolor, gdy pokazujemy, że jedna piłka jest czerwona, a druga niebieska, niż w przypadku dwóch różnych obiektów – np. czerwonej piłki i niebieskiego samochodu.
- Zacznij od kilku podstawowych kolorów, takich jak czerwony, żółty, zielony, niebieski.
- Ucz przez zabawę! To niezmienna zasada, która przynosi najlepsze rezultaty. Jest wiele sposób na codzienną dawkę nauki przez zabawę. Używaj barwnych ilustracji, książeczek i kolorowanek. Śpiewaj z dzieckiem piosenki, które się rymują. Ucz podczas gotowania i jedzenia. Powtarzaj nazwy przedmiotów wraz z ich kolorem – zamiast powiedzieć “Pyszny pomidor”, powiedz “Pyszny, czerwony pomidor”. Używaj farbek, kredek i daj się ponieść wyobraźni.
Kolory po angielsku
Teraz przejdziemy do nazw kolorów po angielsku, które są często łatwiejsze dla dzieci do wymówienia niż po polsku. Porównaj słówko “różowy” i “pink”. Jak myślisz, co będzie łatwiejsze do wymówienia? 🙂
Najpierw mała powtórka dla ciebie!
Pomysły na zabawy w domu
Wspólne gotowanie i podwieczorek
Tak jak w innych obszarach nauki małych dzieci, najlepiej sprawdzają się aktywności, które angażują wiele zmysłów. Podczas gotowania, staraj się wybierać kolorowe warzywa. Pozwól twojemu małemu asystentowi brać je do ręki – za każdym razem wymawiaj nazwę warzywa, np.
What a nice red tomato. – Jaki ładny, czerwony pomidor.
Broccoli is green. – Brokuł jest zielony.
Would you like some orange carrot? – Chciałbyś trochę pomarańczowej marchewki?
Look, the pepper is red. Yummy! – Popatrz, papryka jest czerwona. Pycha!
Kolorowanki
Ten klasyk nigdy się nie starzeje! W naszej lekcji próbnej mamy dla ciebie uroczą historyjkę o psotnym klaunie, który zmienia kolory w całym mieście. Obejrzyj ją z dzieckiem, a później zabierzcie się wspólnie za kolorowanie ich bohaterów. Tutaj możesz odebrać lekcję próbną wraz z historyjką, a tutaj oraz tutaj znajdziesz kolorowanki do wydruku.
Poniżej mały sneak peak lekcji o kolorach!
Malowanie farbkami – tęcza
Kreatywne zabawy z językiem angielskim świetnie angażują uwagę dziecka, rozwijają jego zainteresowanie i pozytywne nastawienie do języka. Mam dla was dwie świetne zabawy z farbami.
Przygotuj farby, pędzelki, wodę, czyste kartki i ręcznik. Narysuj z dzieckiem tęczę, przy każdym kolorze powtarzając jego nazwę po angielsku. Zaangażuj także dziecko w odkrywanie, co się stanie po zmieszaniu farb. Dla małego dziecka to bardzo ciekawy eksperyment! Powieś wasze dzieło w widocznym miejscu i co jakiś czas powtarzaj nazwy kolorów i pytaj dziecka: What colour is it? Is it red? And this one?
Malowanie rękami, stopami i palcami
Jak wiemy brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Ta zabawa wymaga nieco przygotowania i czasu, ale twoje dziecko na pewno będzie się świetnie bawić! A do tego będzie uczyć się kolorów w sposób angażujący zmysł dotyku.
Potrzebujemy:
- farb do malowania rączkami lub nietoksycznych, zmywalnych farb plakatowych, jak największego kawałka papieru (lub kilku kartek A4),
- kilku pędzelków,
- miski z ciepłą wodą,
- ręcznika
Możliwości jest wiele. Możesz zacząć od malowania palcami, jest to najczystsza forma zabawy. Powtarzaj przy tym nazwy kolorów, które twoje dziecko wybiera. Kolejnym etapem jest odcisk rąk. Pomóż dziecku pomalować jedną z rąk i ją odcisnąć na papierze. Powtarzaj przy tym nazwy kolorów. Najwięcej zabawy (i co za tym idzie – bałaganu) będzie z odciśnięciem stópek. Możesz podpisać kartki z odciskami, oznaczając odpowiednie kolory, powiesić je w widocznym miejscu i powtarzać słówka co jakiś czas.

Rymowanki i piosenki
Muzyka to autostrada wiodąca wprost do mózgu dziecka. Muzyka wpływa pozytywnie na jego ogólny rozwój. Internet pełen jest muzycznych inspiracji. Zachęcamy cię do przesłuchania naszych ulubionych piosenek. Pamiętaj, że świetnym pomysłem jest dodatkowe wzmocnienie nauki poprzez użycie rekwizytów oraz interakcję z dzieckiem.
Zabawa w segregowanie
Zabawa w segregowanie pomaga dzieciom w rozwoju ich funkcji motorycznych. Przygotuj kilka misek i kilka sztuk rzeczy jednego koloru (mogą to być na przykład piłeczki, zabawki, kawałki plasteliny, ubranka). Zadaniem dziecka będzie umieszczenie w każdej misce przedmiotów w jednym kolorze. Ty zacznij i włóż po jednym przedmiocie z danego koloru do misek. Staraj się pomagać dziecku, mówiąc:
Where should we put the….? It is yellow, isn’t it? – Gdzie powinniśmy położyć …..? To jest żółty, prawda?
And the red …….? Where should it go? – A czerwony? Gdzie powinien iść?
Where are the blue things? – Gdzie są niebieskie rzeczy?
Look at this green…… Where should we put it? – Popatrz na ten zielony……. Gdzie powinniśmy go położyć?
Kolorowe kwiatki
Do tej zabawy potrzebujesz kartki, flamastrów i plasteliny. Na kartce narysuj kilka kwiatków. W każdym kwiatku pokoloruj część jego listków (każdy kwiatek powinien mieć jeden kolor). Następnie przygotuj małe kuleczki z plasteliny w kolorach kwiatków. Zadaniem dziecka będzie uzupełnienie pustych płatków odpowiednim kolorem plasteliny. Jak zawsze ważna jest interakcja z dzieckiem. Zadawaj dziecku pytania, nakierowując je i chwal za dobrze wykonane zadanie.
The flower is yellow. Can you find yellow play-doh? – Kwiatek jest żółty. Możesz znaleźć źółtą plastelinę?
What a nice pink flower! – Jaki ładny, różowy kwiatek!
Well done! This blue flower is so nice! – Dobra robota! Ten niebieski kwiatek jest taki ładny!
I spy with my little eye something…
Czyli “Szpieguję moim małym okiem coś….”. Ta gra świetnie się sprawdzi, by zająć uwagę dziecka w poczekalni, stojąc w korku, w długiej kolejce w sklepie. To także świetny sposób na domową nudę czy na zabawę podczas spaceru. Wybierasz jedną rzecz z otoczenia, która jest w zasięgu twojego wzroku i w zasięgu wzroku dziecka i opisujesz tylko jej kolor, np. I spy with my little eye something green. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie o jakiej rzeczy myślisz.
Kto znajdzie więcej?
Kolejna gra, w którą możesz grać z dzieckiem w domu, gdy dopadnie was nuda. Who can find more …… green things/red things?
Waszym zadaniem jest wybranie jakiegoś koloru i znalezienie jak najwięcej przedmiotów w tym kolorze. Możesz przygotować najpierw różne przedmioty, bezpieczne dla dziecka w pokoju – zabawki, piłki, ilustracje, poduszki itp., a później zabierzcie się za poszukiwania.
Pudełko na kolorowe patyczki
Mama z bloga Mądry Bobas proponuje świetną zabawę, podczas której dziecko nie tylko ćwiczy rozpoznawanie kolorów, ale także funkcje motoryczne. Będziecie potrzebować patyczków do lodów, pudełka, kolorowych flamastrów i kawałków kolorowych papierów. Jeśli zakupione patyczki nie są kolorowe, trzeba je zabarwić/pomalować na różne kolory. W pudełku wycinamy kilka otworów, a każdy otwór oblepiamy jednym kolorem. Zadaniem dziecka jest wrzucenie odpowiednich kolorów patyczków do odpowiednich otworów. Jak przy każdej zabawie, zachęcamy do interakcji z dzieckiem i powtarzania nazw kolorów. Tutaj możecie przeczytać dokładny opis przygotowań do zabawy.
Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu tych zabaw kolory po angielsku to dla was łatwizna! Jeżeli szukasz więcej inspiracji do nauki w formie zabawy, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu o nauce liczb po angielsku.
Pingback: Liczby po angielsku dla dzieci - 10 zabaw - LingoStarKid.com