Angielski dla dzieci – co musisz wiedzieć?

Angielski dla dzieci

Spis treści

Angielski jako bezkompromisowy globalny gracz

Nigdy wcześniej w historii świata nie było języka tak rozpowszechnionego jak język angielski w obecnych czasach. Język angielski nie tylko przejął Internet, rozrywkę, stał się preferowanym językiem komunikacji, ale także zmienił się w język świata nauki i biznesu. Język angielski to potężne narzędzie o różnorodnych zastosowaniach. Bez jego znajomości tracimy dostęp do wielu materiałów w obszarze naukowym i kulturalnym. Tracimy możliwość poznania ludzi z różnych zakątków świata, nie wspominając o perspektywach międzynarodowej kariery.

Język angielski dla dzieci nie jest jednak odpowiednio rozpowszechniony. Obecny system edukacji wciąż zdaje się nie reagować wystarczająco zdecydowanie na zmiany w globalnej komunikacji. Zajęcia z angielskiego nie zaczynają się odpowiednio wcześnie. Nie przywiązujemy należytej wagi do języków obcych i brakuje nam świadomości o zdolnościach językowych naszych szkrabów. Jeżeli język angielski pojawiłby się w życiu małych dzieci odpowiednio wcześnie, proces nauki stałby się dużo efektywniejszy. Wprowadzenie języka angielskiego w życie dziecka już we wczesnym dzieciństwie pozwoliłoby dziecku na naturalne osłuchiwanie się z językiem i absorbowanie informacji o melodii i strukturze języka.

Zadbanie o język angielski dla dzieci to inwestycja w przyszłość. Budując fundament pod naukę angielskiego w pierwszych miesiącach życia, sprawiamy, że dziecko będzie chłonąć wiedzę dużo szybciej w późniejszych latach. Dzisiaj pokażemy ci, w jaki sposób wprowadzić język angielski w życie twojego dziecka. Nie musisz znać angielskiego, żeby zacząć!

Czym jest dwujęzyczność zamierzona? 

O dwujęzyczności zamierzonej mówimy wtedy, gdy rodzic wprowadza w życie dziecka język obcy, sam nie będąc rodzimym użytkownikiem tego języka. Mówisz po angielsku w stopniu komunikatywnym? Uczyłeś się angielskiego w szkole, ale niewiele już pamiętasz? A może używasz języka angielskiego na co dzień? 

Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiedziałeś twierdząco, możesz podarować swojemu dziecku znajomość języka obcego, a co za tym idzie, lepszy start w przyszłość. Nauka angielskiego dla dzieci w domu to wzbogacająca przygoda dla całej rodziny. Wymaga nieco przygotowania, dyscypliny i chęci, ale gra jest warta świeczki.

Rozprawmy się raz na zawsze z restrykcyjnymi poglądami dotyczącymi dwujęzyczności. Według popularnej definicji profesora Francois Grosjean jesteś osobą dwujęzyczną jeśli posługujesz się dwoma językami na co dzień i jesteś komunikatywny w obu językach. Co to oznacza?

Nie tylko pary mieszane czy imigranci mają szansę wychować swoje dziecko dwujęzycznie. Możemy wychowywać dziecko dwu- lub wielojęzycznie posyłając je na kurs językowy, a także mówiąc do dziecka w obcym języku w domu (nawet jeśli nie mówimy perfekcyjnie w tym języku). 

Angielski dla dzieci

Brak perfekcyjnej znajomości języka i posiadanie akcentu nie jest powodem, żeby nie mówić w tym języku do dziecka.

François Grosjean

Ale jak to? Przecież ja nie mam dobrego akcentu.

Wiemy, że przy pierwszym zetknięciu się z ideą dwujęzyczności zamierzonej, w twojej głowie zaczną kiełkować obawy i pytania. 

Przecież nie mówię jak native speaker. 

Na pewno będę popełniać błędy.

Nie jestem po studiach językowych.

To jedne z wielu wymówek. My szukamy rozwiązań i uspokajamy. Nie musisz być po studiach językowych, ani mówić jak królowa Elżbieta, by mówić do twojego dziecka po angielsku. Nie będziesz dla twojego dziecka jedynym źródłem kontaktu z językiem obcym. Dzieci instynktownie wyłapują poprawną wymowę i rozgryzają struktury gramatyczne, jeśli zaoferujemy im odpowiednią ilość kontaktu z językiem obcym. Ważne jest, żeby wybierać wartościowe źródła i materiały. 

Jeśli nie masz tyle czasu, by sam/sama przygotować materiały, zajrzyj do naszego kursu online dla najmłodszych, dzięki któremu twoje dziecko będzie uczyć się angielskiego w domu poprzez zabawę, śpiewając piosenki i poruszając się. Dostarczymy ci wszystkich materiałów, a Tobie pozostanie tylko wygospodarować czas na zabawę z dzieckiem. Wystarczy, że na początku będziesz poświęcać kilkanaście minut dziennie na naukę z dzieckiem. Tutaj możesz pobrać darmową lekcję próbną.

Kiedy wprowadzić język obcy w życie dziecka?

Odpowiedź jest bardzo prosta – teraz

Dzieci mają niezwykłą przewagę w nauce języków nad osobami dorosłymi. Według badań kluczowy okres dla rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za mowę i jej rozumienie obejmuje pierwszy rok życia dziecka. Oznacza to, że takie bobasy bez najmniejszego wysiłku zdobywają wymowę rodowitego Anglika. 

Nie myśl jednak, że jeśli przegapiłeś ten okres, to już wszystko stracone. Stanowcze NIE. Plastyczność mózgu dzieci, a także czynniki psychologiczne, do których zaraz dojdziemy, wciąż pomagają maluchom przyswajać język w sposób naturalny i niezwykle efektywny. 

Nieprzypadkowo mówimy o przyswajaniu, a nie o nauce języka. Dzieci słuchają języka, naśladują, eksperymentują i absorbują wiedzę. Nie zastanawiają się “Czy język angielski jest trudny?”. Dzieci mają wrodzoną wewnętrzną motywację do przyswajania wiedzy bez świadomego procesu uczenia się. Dla nich to zabawa, to eksploracja świata. 

Ty też możesz tak na to spojrzeć. Jeżeli uznasz to za coś naturalnego, że część czasu porozumiewasz się z dzieckiem po angielsku, to tak też będzie to wyglądać. Dwujęzyczność jest zjawiskiem często występującym na świecie. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo żyjemy w tradycyjnie jednojęzycznym środowisku. Ale i ty, i twoje dziecko możecie być osobami dwujęzycznymi, mieszkając w tradycyjnie jednojęzycznym kraju i kulturze. Rozprawiamy się ze stereotypami i mitami na temat dwujęzyczności.

Jak wprowadzać angielski w życie dziecka?

Początki mogą być trudne, potrzeba chwili czasu, żeby się przełamać. Porozmawiaj z partnerem i rodziną i poproś ich o wsparcie. Gdy zobaczysz pierwsze efekty, będzie już z górki!

Zastanów się także nad twoimi zasobami czasowymi. Ile jesteś w stanie poświęcić czasu na zabawę z dzieckiem? 10 minut dziennie? 30 minut? Nie istnieją złe odpowiedzi!

Pomyśl, jakich materiałów możesz użyć. Internet pełen jest inspiracji i historii innych rodziców, którzy przeszli drogę do dwujęzyczności ze swoimi dziećmi.

Wprowadzaj angielski dla dzieci poprzez zabawę. Liczne badania udowadniają, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze rezultaty. Zabawa angażuje emocjonalną część mózgu i wspomaga zapamiętywanie, a także kształtuje pozytywne skojarzenia z językiem obcym. Musimy zmienić nasze nastawienie do nauki języków obcych! Nie chodzi o wkuwanie słówek na pamięć i nudne tabele z czasownikami. W obecnych czasach mamy dostęp do żywego, autentycznego języka i wielu ekscytujących źródeł językowych dla najmłodszych.

Angielski dla dzieci

Z jakich źródeł warto korzystać:

  • Muzyka to autostrada wiodąca prosto do mózgu dziecka. Śpiewajcie piosenki i otaczajcie się muzyką w obcym języku. Tutaj znajdziesz mnóstwo muzycznych inspiracji dla ciebie i twojego dziecka. 
  • Czytanki i książeczki po angielsku. Czytanie maluszkom pomaga zrozumieć im otaczający je świat, rozwija ich zdolności językowe oraz poznawcze, a także jest wspaniałym sposobem na wzmocnienie więzi między dzieckiem i rodzicem. Zapraszamy do wpisu o czytankach po angielsku, gdzie znajdziecie zarówno wspaniałe książki dla dzieci, jak i porady, jak odpowiednio z nich korzystać.
  • Gry i zabawy z elementami obcego języka. Gry i zabawy są naturalnym sposobem eksploracji świata dla dzieci. Bawiąc się, dzieci odgrywają różne role i testują nowe umiejętności. W naszym wpisie o grach po angielsku znajdziesz wiele inspiracji do zabaw z twoim dzieckiem. 
  • Bajki po angielsku – bajki mogą być świetnym źródłem kontaktu z językiem, jeśli będziemy odpowiednio ich używać i zadbamy o interakcję z dzieckiem. Zajrzyj do naszego wpisu z rekomendacjami bajek po angielsku.

Niezbędne składniki do dwujęzyczności

Jeszcze kilka złotych zasad, dzięki którym nauka z twoim dzieckiem będzie efektywna i ekscytująca. Oto cechy, którymi powinny się charakteryzować aktywności z twoim dzieckiem: 

Angielski dla dzieci

Ruch – ciało jest dla dzieci głównym narzędziem eksploracji świata. Nauka z elementami ruchu przynosi niesamowite efekty – wzmacnia ślad pamięciowy i pomaga zrozumieć słowa w kontekście. Dodawajcie ruch do zabaw i poruszajcie się, śpiewając piosenki. 

Zaangażowanie zmysłów – słuchajcie piosenek, poruszajcie się, używajcie rekwizytów, a także organizujcie degustacje jedzenia z nauką słówek. Aktywności, które angażują wiele zmysłów to uczta dla mózgu dziecka.

Powtarzalność – aby wzmocnić ślad pamięciowy, powinniśmy umożliwić dziecku częste osłuchiwanie się z treściami. Dla dziecka słuchanie jednej piosenki wielokrotnie nie jest straconym czasem. 

Systematyczność i regularność – naturalnie, tak jak w przypadku nauki dorosłych, ważny jest częsty i regularny kontakt z językiem obcym. Starajmy się wyrobić w sobie nawyki, aby nauka języka obcego z dzieckiem stała się naturalną częścią dnia. 

Różnorodność – postaraj się jak najbardziej uatrakcyjnić naukę dla twojego dziecka. Niech będzie to dla niego ekscytujący czas pełen zabawy. To wzmocni motywację dziecka i zbuduje pozytywne skojarzenia z językiem. 

Wspierające środowisko – Warunki, w jakich dziecko się uczy są niezwykle ważne dla przyszłego edukacyjnego sukcesu. Emocjonalne potrzeby dziecka muszą być spełnione w pierwszej kolejności, by zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Doktor Jeannette Vos, autorka książki Rewolucja w uczeniu i doktor edukacji spędziła wiele lat badając wagę otoczenia w procesie przyswajania języków. Jej badania pokazują, że tylko w bezstresowym, pielęgnującym otoczeniu, nauka z długofalowymi efektami może mieć miejsce. Wiele badaczy podkreśla, jak ważne jest pozwolenie dziecku na wchłonięcie treści w języku obcym. Zanim zaczniemy zachęcać je do mówienia, powinniśmy dać mu wystarczająco czasu na oswojenie się z obcym językiem, jego melodią i strukturą.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz zagłębić się w temat i poznać więcej dowodów naukowych, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Mamy dostępną dużą ilość badań, które tłumaczą mechanizmy nauki języków we wczesnym dzieciństwie i ze strony praktycznej pokazują rodzicom, jak rozpocząć przygodę z dwujęzycznością. Na początek polecamy wywiad z doktor Sonią Szramek-Karcz, która prowadziła w Polsce badania na temat dwujęzyczności zamierzonej.

Naturalnie do dyspozycji masz też badania naukowe i książki. Na początek polecamy pozycję „Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność” autorstwa Adama Beck, która ze strony praktycznej podchodzi do tematu. Warto także zajrzeć do książki „Jak wychować dziecko dwujęzyczne” dr Barbara Zurer Pearson. Znajdziesz tam badania, które raz na zawsze rozprawią się z wszystkimi twoimi wątpliwościami. Autorka podaje też wiele historii rodzin dwujęzycznie wychowujących dzieci, można zobaczyć, jak wiele jest dróg do dwujęzyczności. Każda z nich jest równie dobra!

Dobrodziejstwem są też naturalnie blogi rodziców, wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie. Koniecznie zajrzyjcie do English Speaking Mum. Znajdziecie tam wiele inspiracji, a także będziecie mogli rozwiać wiele z waszych obaw. 

Angielski dla dzieci – zacznij już dziś

Zapraszamy cię do osobnego wpisu o dwujęzyczności zamierzonej, gdzie jeszcze bardziej wgryziemy się w temat, powiemy o strategiach wprowadzania obcego języka oraz wyjaśnimy sobie kilka mitów, związanych z dwujęzycznością.

Jeszcze raz zachęcamy do sprawdzenia wybranych przez nas źródeł językowych. Zajrzyj do piosenek po angielsku dla dzieci, a także czytanek po angielsku oraz gier i zabaw. Jeżeli szukasz sposobu na naukę z twoim maluchem z zacisza twojego domu, sprawdź nasz kurs angielskiego dla najmłodszych. Poniżej możesz pobrać pierwszą lekcję próbną.

Odbierz darmową lekcję próbną

Kurs angielskiego dla najmłodszych! Lekcje pełne zabawy, które pokochasz Ty i Twoje dziecko. Zapisz się do Newslettera, a wyślemy Ci darmową lekcję próbną.

Darmowa lekcja na stronę (#5)

Więcej wpisów

Kolory po angielsku

Kolory po angielsku dla dzieci – 10 zabaw

Dzieci nie przychodzą na świat z wrodzoną umiejętnością rozpoznawania kolorów, a uczą się tego stopniowo, razem z wykształcaniem się narządu wzroku. Badania pokazują jednak, że